Θρίαμβος του Παναθηναϊκού μέσα στο Καραϊσκάκη

Σαν αουτσαίντερ πήγε ο Παναθηναϊκός στο ντέρμπι απέναντι στον Ολυμπιακό στο γήπεδο Καραϊσκάκη, αλλά έφυγε θριαμβευτής. Οι «πράσινοι» πήραν μια σπουδαία και καθαρή νίκη με 3-0, επί των αγνώριστων αγωνιστικά ερυθρόλευκων.

Τέλειο παιχνίδι από πλευράς τακτικής έκανε η ομάδα του Παναθηναϊκού που αφενός μπλόκαρε το παιχνίδι του Ολυμπιακού και αφετέρου χτύπησε υποδειγματικά στην κόντρα επίθεση.

Πρώτα με τον Πράνιτς ο οποίος πήρε εξαιρετική ασίστ από τον Μπεργκ στο 43ο λεπτό και κατόπιν με τον Μπεργκ ο οποίος έγινε εκτελεστής και εξέθεσε την άμυνα του Ολυμπιακού για να κάνει το 2-0. Το κερασάκι στην τούρτα έβαλε για τον Παναθηναϊκό ο Αμπείντ με απευθείας εκτέλεση φάουλ στο 89ο λεπτό. Περίπου δέκα λεπτά νωρίτερα, ο Ολυμπιακός είχε χάσει πέναλτι το οποίο κέρδισε ο Βαλντέζ από τον Κουτρουμπή, αλλά ο Ντομίγκεζ πέταξε τη μπάλα άουτ. Γενικώς ο Παναθηναϊκός επικράτησε κατά κράτος του Ολυμπιακού και πήρε δίκαια την νίκη.