Θερμά συγχαρητήρια στην ΞΑΝΘΗ μας !

Μετά από 4 παρουσίες σε ευρωπαϊκές διοργανώσεις, η Ξάνθη πέτυχε την πρώτη της νίκη, η οποία της έδωσε και την πρόκριση στον 3ο προκριματικό γύρο του Europa League. Επικράτησε εκτός έδρας με 2-1 στην παράταση επί της βορειο-ιρλανδικής Λίνφιλντ, παρά το γεγονός ότι αγωνιζόταν με παίχτη λιγότερο από το 45′ λόγω της αποβολής του Φλίσκα. Στην κανονική διάρκεια του αγώνα είχε ισοφαρίσει την ήττα της με 1-0 στον αγώνα στην Ξάνθη.

Πρωταγωνιστής της νίκης της ακριτικής ομάδας ήταν ο Μαρσελίνιο, ο οποίος πέτυχε και τα δύο γκολ της ομάδας του, το πρώτο στο 27ο λεπτό της κανονικής διάρκειας του αγώνα και το δεύτερο στο 15ο λεπτό της παράτασης.

Η Λίνφιλντ είχε ισοφαρίσει προσωρινά στο 9ο λεπτό της παράτασης με τον Γκολτ.

Στον επόμενο γύρο του Europa League η Ξάνθη θα έχει σαφώς πιο δύσκολο έργο, καθώς θα αντιμετωπίσει τη Σταντάρ Λιέγης.

Λίνφιλντ (Τζέφρεϊ): Τάφι, Έρβιν, Γκολτ, Μπ. Μπερνς (91′ Μακόλ), Κλαρκ, Γουόρντ, Νόουλς (46′ Μάλγκριου), Λόρι, Κάρβιλ, Α. Μπερνς (70′ Μακάλιστερ), Τόμπσον.

Ξάνθη (Καραγεωργίου): Κυριακίδης, Κομεσίδης, Βάλλας, Γούτας, Πάιτο, Ντιε, Φλίσκας, Μαρίν (57′ Μπέρτος), Μάνταλος (56′ Μπαξεβανίδης), Μαρσελίνιο, Βασιλακάκης (98′ Γκοχουρί).